آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » سرمقاله » چشم اندازی بر باغبانی ایران

چشم اندازی بر باغبانی ایران

چشم اندازی بر باغبانی ایران

روح اله میرزایی

به قامت سبزش نگاه میکنم و به شاخه های درهمش که با برگ برگ وجود خود، آیات ناب آفرینش را توصیف میکند. در ریشه مویینش دقیق میشوم و میبینم که چگونه حریصانه آب و مواد معدنی را از خاک اطراف خود می بلعد، خاکی که هر روز پای بر روی آن می گذارم و می گذرم.

راستی درخت به چه منظور این ماموریت بزرگ را به ریشه واگذار نموده است؟ براستی ماموریت واقعی درخت در دنیای شگفت انگیز آفرینش چیست؟ هوای دودآلود و خاکستری شهر، دست تمنا در دامن برگهای پر برکتش انداخته تا او را به تطهیر و تلطیف یاری دهد. تپه ماهور برای نگهداری پوشش خاکی خود، به ریشه اش چنگ انداخته است، پرنده بر سفره گسترده شاخه هایش غذای خود را می جوید، زنبور عسل مایه حیات خود را از دل شکوفه هایش می کاود، حشره برای تداوم حیات خویش باغ را برگزیده است و کرم ابریشم تارهای ظریف و زیبای خود را از آن ظرافت بی همانند برگ برگرفته است.

اگر بخواهم بر شمرم میباید دریاها مرکب و جنگلها قلم شوند. و اما تو، ای کسی که برای کشور و مردم آن به دنبال منابع اقتصادی میگردی و نگران تامین غذای 100 میلیون نفر جمعیت اینده ایران هستی! ای کسی که برای کسب ارز به هزار و یک وسیله متوسل میشوی وبعضی اوقات عِرض را نیز نادیده می گیری! آیا تاکنون به این کارخانه عظیم خدا نگریسته ای؟ نیم نگاهی به جای جای این مملکت بینداز! به استهبان نگاه کن با 22 هزار هکتار انجیر دیم که در دنیا بی نظیر است.

به جلگه حاصلخیز خوزستان بنگر و در میان نخلستانها تاملی کن و نهر جاری ارز را در تنه تنومند نخل بنگر و بر چتر آن خوشه های شیرین را ببین و غصه غذای فردا و ارز امروزت را مخور. به شمال کشور سفر کن و سر درختی ها را بشمار و درختان جنگلی را به تماشا بنشین. از کارخانه عظیم خدایی بازدید کن. رودبار را و درختان چندین ساله زیتون را نیز، مرکبات را و … ارتفاعات البرز را زیر پا بگذار و در دماوند درختی با قریب یک تن سیب را زیارت کن. ریشه های سالخورده قیسی را زمانی که میوه اش صادر میشد و ارز می آورد، مورد لطف قرار بده. دیگر کجا را بگویم؟ آنجا، کویر تفتیده یزد است، به خاکش گامی بنه و باغات انارش را زیارت کن و در دانه های به پرده پیچیده را تناول فرما. و از آن سوی برو و رحل اقامت در کویر کرمان بیفکن و جریان ارز را در شاخ و برگ درختان پسته- این سفره گسترده کویر- نظاره کن و بالاخره به خراسان، اصفهان، کردستان و… برو و آنگاه که جلوه های آیات خداوند را در دامن زمین و دستهای کشاورزان دیدی، به برنامه ریزیت شک کن و دوباره شک کن! تا منابع کسب ارزت را بهتر بشناسی …

و اگر چنین کردی، دوباره باهم می نشینیم زیر درختی، کنار جویی و می گوییم آنچه را که باید گفت …

theme