آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » طبیعت و اقلیم » نیلوفری به نام ویکتوریا

نیلوفری به نام ویکتوریا

نیلوفری به نام ویکتوریا

ویکتوریا آمازورنیکا، نام بزرگترین گونه نیلوفر آبی در جهان است. این گل در آب‌های کم عمق حوزه رودخانه آمازون در جنوب آمریکا شناور است. قطر هر کدام از برگ‌های این گل به 2 متر می‌رسد و با در نظر گرفتن مرکز ثقل، وزنی معادل چند ده کیلوگرم را می‌تواند تحمل کند.


این نیلوفر آبی بسیار بزرگ، اولین بار در سال 1836 توسط رابرت اسکامبرک کشف شد و به نام ملکه ویکتوریای انگلستان، ویکتوریا رجیا نامیده شد اما این نام، با نام V. amazonica جایگزین شد. این گونه دارای برگ‌های بسیار بزرگ تا 3 متر در قطر است که بر روی سطح آب شناور هستند. نیلوفرهای آبی در طبیعت می‌توانند تا 5 سال به زندگی خود ادامه دهند. این گیاه غول­آسا در نزد ساکنان آمازون و سرخپوستان بومی آمریکا از اهمیت چندانی برخوردار است. این گیاه  بومی آب‌های کم عمق حوضه رودخانه آمازون است. گل‌های این گونه در شب اول سفید هستند و در شب دوم باز می‌شوند و به رنگ صورتی تبدیل می‌شوند. این گیاه تا 40 سانتیمتر در قطر و توسط نوعی سوسک، گرده­افشانی می‌شود.

با توجه به دستاوردهای مختلف، این گیاه به عنوان “بزرگترین گیاه گلدار بر روی زمین” در کتاب رکوردهای گینس به ثبت رسیده است. ویکتوریا آمازونیکا گل ملی کشور گویان است.

{gallery}images/tabiat_v_eghlim/victoria/{/gallery}

theme