آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » یادداشت سردبیر » باغ گردشگری را جدی بگیرید

باغ گردشگری را جدی بگیرید

باغ گردشگری را جدی بگیرید

“محمودرضا روزبان”

موضوع اشتغال و ایجاد فرصت­های شغلی، یکی از دغدغه­ ها و چالش­ های اصلی همه دولت­ها محسوب می ­شود. این موضوع، در کشور ما که از نیروی جوان و آماده به کار بیشتری برخوردار است اهمیت و حساسیت دو چندانی دارد.

صنعت گردشگری یکی از مهمترین فعالیت­های اقتصادی در سطح جهان به شمار می­رود. این فعالیت مهم اقتصادی، 10 درصد از تولید ناخالص جهانی را به خود اختصاص داده است و از هر 8 نفر مشمول به کار در جهان، یک نفر در این بخش فعالیت دارد. به همین دلیل، رقابت تنگاتنگی بین قدرت­های بزرگ جهانگردی جهان برای به دست آوردن سهم بیشتری از این بازار وجود دارد.

بر اساس اطلاعات موجود، درآمد صنعت گردشگری دنیا در سال 2009 میلادی، رقمی بالغ بر 500 میلیارد دلار بوده و طی این سال، حدود 880 میلیون گردشگر از کشورهای مختلف دیدن کردند. این میزان درآمد، معادل 11 درصد از درآمد کل جهان است. این در حالی است که درآمد سالیانه صنعت گردشگری ایران بین 250 تا 300 میلیون دلار و متوسط سهم ایران از درآمد صنعت گردشگری جهان، تنها 0/04 درصد می­باشد. ضمن آنکه، تنها 24/0 درصد از ورودی ­های جهانگردی جهان به ایران اختصاص دارد.

باغ­ گردشگری (Garden Tourism)، به نوعی از گردشگری اطلاق می ­شود که در آن گردشگران از باغ ­های گیاهشناسی و باغ ­هایی که از نظر تاریخی حائز اهمیت هستند دیدن می ­کنند. این صنعت، بستر مناسبی برای سودآوری و ایجاد فرصتهای مناسب اقتصادی برای هر کشوری ایجاد می­نماید. به عنوان نمونه، باغ کوکنهوف که به “باغ اروپا” نیز شهرت دارد، به عنوان بزرگ­ترین باغ گل دنیا شناخته می­شود. این باغ که سالانه بالغ بر 7 میلیون گل پیازی در سطحی بالغ بر 32 هکتار در آن کشت می­شود، یکی از اماکن توریستی هلند محسوب می ­شود. در کنار این باغ، باغ­های دیگری همچون Sissinghurst Castle (انگلستان)، Alhambra (اسپانیا) و تاج محل (هندوستان) نیز هستند که سالانه میلیون­ها گردشگر از آنها دیدن می­کنند.

کشور ما، همانطور که از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی، در میان ده کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه­ های اکوتوریسمی، تنوع اقلیمی و زیست­ محیطی، جزء 5 کشور برتر دنیا به حساب می­آید، از منظر باغ گردشگری نیز جاذبه­ ها و استعدادهای فراوانی دارد. به طوریکه 9 باغ ایرانی پاسارگاد (پاسارگاد)، ارم (شیراز)، چهلستون (اصفهان)، فین (کاشان)، عباس­آباد (مازندران)، شازده (کرمان)، دولت آباد (یزد)، پهلوان پور (مهریز) و اکبریه (بیرجند)، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

به نظر می­رسد در صورت توجه به این بخش و تدوین نظام حقوق گردشگری و تبیین جایگاه جهانگردی در کشور در کنار برنامه­ ریزی صحیح و اصولی مسئولان صنعت توریسم، همسویی سازمان­ها و نهادهای مختلف در حوزه گردشگری و فعال بودن در عرصه­ های بین­ المللی برای جذب گردشگر از طریق اطلاع رسانی مناسب درباره جاذبه ­های گردشگری، بتوان پیش ­بینی سازمان جهانی جهانگردی را مبنی بر کسب حداقل 20 میلیارد دلار درآمد در سال 2020 از طریق این صنعت در کشور، تحقق بخشید. انشاء ا…

theme