آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » یادداشت سردبیر » تأملی بر استخدام فارغ ­التحصیلان کشاورزی توسط دولت

تأملی بر استخدام فارغ ­التحصیلان کشاورزی توسط دولت

تأملی بر استخدام فارغ ­التحصیلان کشاورزی توسط دولت

“محمودرضا روزبان”

در خبرها از قول وزیر محترم جهاد کشاورزی آمده بود که ۱۰ هزار دانش­آموخته رشته ­های مختلف کشاورزی به عنوان ناظر فنی کشاورزی قرار است تا پایان سال به استخدام وزارت کشاورزی درآیند.

این که دولت­ها، دغدغه اشتغال دانش­آموختگان دانشگاه­ها را داشته باشند فی نفسه امری پسندیده و قابل تقدیر است،‌گرچه این موضوع از وظایف ذاتی هر دولتی محسوب می­شود. اما سوال اساسی اینجاست که آیا وظیفه دولت و وزارت معظم کشاورزی، به راستی استخدام فارغ ­التحصیلان کشاورزی است؟ و آیا اصولاً مشکل کشاورزی سنتی و کم ­بازده کشور، با استخدام فارغ التحصیلان کشاورزی توسط دولت آنهم به هر عنوانی حل می­شود؟!؟

به زعم نگارنده،‌ چنین اقدامی نه تنها کمکی به وضع کشاورزی کشور و البته اشتغال دانش ­آموختگان کشاورزی نمی­کند بلکه به بیکاری پنهان در وزارتخانه یادشده،‌ دامن می ­زند و نوعی فرصت ­سوزی در پی دارد.

اصولاً آنچه که به عنوان وظیفه اصلی دولت­ها در رابطه با اشتغال چه در سطح دانش ­آموختگان دانشگاه­ ها و چه در سایر سطوح مطرح است،‌ ایجاد فرصت ­های شغلی برابر از طریق اماده ­سازی بسترهای لازم برای اشتغال مولد است. به عبارت بهتر،‌ دولت­ها در همه جای جهان وظیفه ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال نیروهای انسانی خود را دارند. این مهم میسر نمی ­شود مگر با وضع قوانین و آیین­نامه­های جامع،‌ شفاف و کارشناسی شده،‌ و نیز بهره ­گیری از سیستم بانکی در جهت بهبود تولید ملی و افزایش صادرات،‌ که لزوما همه آنها هم در حیطه وظایف یک وزارت­خانه و حتی دولت نمی ­گنجد.

پس به هیچ وجه لازم نیست که دولت خود رأسا به امر استخدام نیروهای انسانی مبادرت ورزد بلکه انتظار اینست که از طریق تعریف اهداف بلندمدت،‌ میان­ مدت و کوتاه ­مدت درون بخشی و بین بخشی،‌ و تعیین راهبردهای اجرایی متناسب،‌ سرمایه ­های مادی و معنوی خود را در راستای رسیدن به اهداف پیش ­بینی شده بکار گیرد و در این رهگذر، شرایط لازم برای اشتغال مولد نیروهای انسانی خود را مهیا سازد. در این خصوص،‌ در شماره ­های بعدی باز هم خواهیم نوشت.

theme