آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » باغستان » فیسالیس، عروسکی پشت پرده

فیسالیس، عروسکی پشت پرده

فیسالیس، عروسکی پشت پرده

مهندس غلامرضا تقوی، مهندس مرتضی تاجیک، محمدرضا تیموری

افزایش روزافزون جمعیت از یک سو و محدودیت اراضی به دلیل توسعه شهرنشینی و گرایش به توسعه صنعتی از سویی دیگر، موجب گردیده که اقتصادی کردن واحدهای تولیدی در اولویت اول سیاست­گذاران و مسئولان کشور قرار گیرد. یکی از راهکارهای عملی اقتصادی کردن واحدهای تولیدی، ایجاد تنوع کشت و معرفی گونه‌های جدید صادراتی و درآمدزا می­باشد. فیسالیس یکی از محصولاتی است که به واسطه امکان تولید بالای آن در گلخانه و قابلیت فرآوری آن در صنایع تبدیلی و تکمیلی، و استقبال بالای بازارهای خارجی از خرید این محصول در کنار بالا بودن قیمت آن در بازارهای جهانی، امروزه مورد توجه بسیاری از گلخانه داران قرار گرفته است.


اگرچه این محصول در بسیاری از مناطق دنیا در شرایط فضای باز تولید می‌شود، اما تولید آن در ایران بویژه در استان تهران با کشت در گلخانه آغاز گردیده است. در حال حاضر 7000 متر مربع از گلخانه‌های استان تهران زیر کشت این محصول ارزشمند می‌باشد.

از جمله موارد استفاده از این محصول، کاربرد دارویی  آن و بکارگیری آن در صنایع بهداشتی و آرایشی است. از طرفی به دلیل وجود پوشش سلولزی در اطراف میوه که در زمره محصولات سالم قرار گرفته، از مزایای زیادی برخوردار است به طوریکه تقاضامندی علاقمندان برای رسیدن به دانش فنی تولید، بیش از پیش گردیده است. این مقاله به معرفی این محصول جالب و البته درآمدزا می­پردازد.

فیسالیس یا عروسک پشت پرده (Physalis sp.) گیاهی از خانواده بادنجانیان (Solanaceae) است که میوه رسیده آن جنبه خوراکی، دارویی و صنعتی دارد. این گیاه که دارای انواع یک‌ساله و چندساله نیز می­باشد از ارتفاعی حدود 100 سانتی‌متر برخوردار است.

فیسالیس، گیاه بومی کشور مکزیک بوده و از آنجا به سراسر اروپا انتشار یافته است. میزان تولید آن در سال 2001 میلادی حدود 600 تن گزارش شده که 80 درصد آن به ایالات متحده صادر شده است. این سبزی میوه­ای، جزو پنج سبزی برتر مکزیک محسوب شده و به طور متوسط هر مکزیکی در سال، 3.5 کیلوگرم از آن را مصرف می‌کند. فیسالیس که به “گیلاس زمینی” نیز شهرت دارد، دارای بافتی همچون گوجه­فرنگی، و طعمی همچون آناناس و توت­فرنگی می­باشد و از این جهت میوه­ای منحصر به فرد محسوب می­شود.

در کشورهایی مانند ترکیه، فیسالیس از جایگاه ویژهای در زمینه صادرات برخوردار است. این گیاه در ایران به “عروسک پشت پرده” نیز معروف است و در کشورهای همسایه به نام­های “گیلاس زمینی” و “فانوس چینی” نیز شناخته می­شود.

برای دریافت مقاله کامل، شماره 78 باغدار را خریداری نمائید.

theme