آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » باغستان » سرمازدگی بهاره درختان میوه و راهکارهای مقابله با آن

سرمازدگی بهاره درختان میوه و راهکارهای مقابله با آن

سرمازدگی بهاره درختان میوه و راهکارهای مقابله با آن

مهندس رقیه نجف­زاده

عوامل محیطی زیادی در عملکرد درختان میوه تأثیر دارند. تعدادی از این عوامل همچون بافت خاک، کم و بیش ثابت­ هستند و از سالی به سال دیگر تغییرات عمده­ای ندارند. تعدادی دیگر همچون شرایط آب و هوایی منطقه، همواره در حال تغییر می­باشند. لذا آگاهی از وضعیت اقلیمی و تغییرات آن، از جمله نیازهای عمده مدیریت تولید محصولات کشاورزی و بویژه باغی می­باشد.


همه ساله شاهد بروز خسارات فراوانی ناشی از پدیده­های جوی بر روی محصولات کشاورزی مختلف هستیم. عواملی همچون تگرگ، باد و طوفان، سیل، سرمازدگی و … باعث وارد­ آوردن صدمات جبران­­ناپذیری بر محصولات کشاورزی می­شوند. در این میان مخاطرات اقلیمی و به ویژه سرمازدگی به دلیل فراوانی آنها، اهمیت ویژه­ و دوچندانی دارد. این مقاله به معرفی این پدیده و راهکاری مقابله با آن در مدیریت درختان میوه دارد.

سرمازدگی بهاره

سرمازدگی پدیده­ای است که در آن، درجه حرارت­های پایین سبب ایجاد خسارت و یا از بین رفتن اندام­های گیاهی می­شود. این عارضه در درختان میوه، در فصل زمستان و یا اوایل بهار اتفاق می­افتد و هر ساله خسارت­های زیادی بر جای می­گذارد. مناطق زیادی را می­توان پیدا کرد که با وجود داشتن کلیه شرایط مساعد، تنها به علت بروز مکرر هوای سرد بهاره، شکوفه­ها برای تولید برخی از محصولات سردرختی زودگل مناسب نیستند. به عبارت بهتر، این محدودیت، بیشتر در مورد آن دسته از درختان میوه که در بهار زودتر از سایر درختان شکوفه می­کنند، مصداق دارد که درختان بادام، زردآلو و تا حدودی هلو و گوجه از آن جمله هستند. با توجه به اهمیت این موضوع، لزوم شناخت و مبارزه صحیح با این عامل خسارت، یکی از الویت­های مدیریت باغات میوه می­باشد (نجف­زاده و همکاران، 1391).

به طور کلی،سرمازدگی به وقوع افت ناگهانی دما، خارج از زمان مورد انتظار، اطلاق می­گردد. زیان ناشی از سرمازدگی در اکثر مناطق میوه­کاری مشاهده می­شود. افت دما در اوایل بهار به ویژه اگر مصادف با بازشدن جوانه­­ها و گل­ها باشد، گاه خسارات جبران­ناپذیری برجای می­گذارد. اکثر درختان میوه مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدله در معرض خسارات ناشی از یخبندان و سرمای زمستان اوایل بهار قرار می­گیرند (Wilson, 1996). ناگفته نماند ارتفاع از سطح دریا، مجاورت با دریاها، دریاچه­ها یا رودخانه­های بزرگ، وجود رشته جبالی که جلو بادهای سرد شمالی را بگیرند، شیب دامنه و … در بروز سرمای بهاره مؤثر هستند (ایمانی، 1376).


برای دریافت مقاله کامل، شماره 78 باغدار را خریداری نمائید.

theme