آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » باغستان » گرده ­افشانی درختان میوه و خشک­ میوه ­ها

گرده ­افشانی درختان میوه و خشک­ میوه ­ها

گرده ­افشانی درختان میوه و خشک­ میوه ­ها

مهندس حسین جهان تیغی”

در اکثر میوه‌ها، گرده ­افشانی لازمه تشکیل میوه است، لذا انجام و کیفیفت آن از اهمیّت ویژهای در صنعت میوه کاری برخوردار است. گرده­افشانی به انتقال دانه گرده از پرچم یا اندام نر یک گل، به مادگی یا اندام ماده همان گل یا گل­های دیگر اطلاق می­شود. پس از آن­که دانه گرده بر روی سطح چسبناک کلاله نشست،، جوانه زده، تولید لوله گرده کرده و با گذر از خامه به سمت مادگی رشد می­کند و با سلول ماده در تخمدان ادغام می‌شود. به این ادغام، لقاح گفته می‌شود. پس از لقاح، بذور تکامل پیدا کرده و میوه رشد کرده و بزرگ می­شود.


دانه ­های گرده بسته به گونه گیاهی، توسط باد، آب باران، پردندگان، پروانه­ها، زنبورهای عسل و انسان منتقل می­شوند. در این بین، زنبورهای عسل مهم‌ترین ناقلین طبیعی دانه گرده به­شمار می­روند. همگام با پرواز زنبور از روی گل‌های یک درخت به درختان دیگر باغ، دانه‌های گرده در نتیجه چسبیدن به پرزهای روی بدن حشره، منتقل و گرده­افشانی انجام می‌شود. یک زنبور عسل ممکن است روزانه بر روی 5000 گل بنشیند. به طور کلی، در باغ‌های خانگی تعداد کافی زنبور وحشی برای گرده ­افشانی وجود دارد. در حالی­که در باغ‌های تجاری، همزمان با شروع گلدهی درختان، اقدام به استقرار کندوهای زنبور عسل در باغ نموده تا از این طریق با افزایش احتمال گرده ­افشانی سبب افزایش تشکیل میوه شوند. در برخی درختان از جمله اکثر خشکبارها، گرده­افشانی توسط باد انجام می‌شود. به طور کلی عامل انتقال گرده را گرده­افشان و منبع تأمین گرده را گرده­زا می‌نامند. موفقیت گرده­افشانی و لقاح بستگی به مساعد بودن شرایط محیطی و نیز سازگاری دانه گرده و مادگی دارد. اهمیت وجود این سازگاری از آنجا ناشی می‌شود که گرده فقط می‌تواند با مادگی گل‌های سازگار خاصی لقاح پیدا کند. برای مثال گرده یک گل هلو، توانایی گرده­افشانی گل‌های سیب را ندارد. اصلاحات زیر بیانگر ویژگی‌های گرده­افشانی درختان میوه می‌باشد:

  • دگر گرده ­افشانی: انتقال گرده بین دو گونه یا رقم مختلف
  • خود گرده ­افشانی: انتقال دانه گرده بین گل­های یک گیاه یا گیاهان مختلف در همان رقم
  • خود نابارور یا خود عقیم: به ارقامی اطلاق می­گردد که قابلیت خودگشنی نداشته و یا خودگشنی در آن‌ها منجر به درصد تشکیل میوه بسیار پائین خواهد شد.
  • خود بارور: ارقامی که قابلیت خود گرده­افشانی را دارند.
  • دگر نابارور: ارقامی که حتی با دگر گرده­افشانی هم تشکیل میوه نمی‌دهند.
  • گرده ­افشان: عوامل انتقال دهنده گرده (زنبور، حشرات، انسان)
  • گرده زا: گونه یا رقم تولید کننده گرده

برای دریافت مقاله کامل، شماره 79 باغدار را خریداری نمائید.

theme