آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » طبیعت و اقلیم » گیاهی که 40 سال بدون آب، در بطری زنده ماند!

گیاهی که 40 سال بدون آب، در بطری زنده ماند!

گیاهی که 40 سال بدون آب، در بطری زنده ماند!

گیاهی که در داخل یک بطری گذاشته شده بود، آخرین بار در سال 1972 آبیاری شد اما از آن زمان تاکنون زنده مانده است.


به گزارش “باغدار نیوز” به نقل از “دیلی میل”، دیوید لاتیمر در سال 1960 گیاه کوچکی را داخل یک بطری کاشت. وی تا سال 1972 آن را آبیاری کرد اما پس از گذاشتن یک چوب­پنبه به روی دهانه بطری، از آن پس دیگر به گیاه آب نداد. این گیاه گونه “ترادسکانسیا” برای مدت بیش از 40 سال ارتباطش با جهان خارج قطع شد اما کماکان زنده مانده و فضای کروی داخل بطری راب ا شاخ و برگ­های سالم خود پر کرده است. دیوید لاتیمر، تنها مراقبتی که از این گیاه می‌کرد، چرخاندن بطری بود تا جهت تابش نور به گیاه را تغییر دهد.

چگونه این موجود زنده بدون آب و مواد مغذی خارجی توانسته این مدت طولانی را زنده بماند سوالی است که ذهن پژوهشگران را به خود مشغول کرده است. گیاه موفق شده در شرایط جدید، به تنهایی اکوسیستم خود و شرایط لازم برای بقایش را دوباره احیا کند. در واقع، تنها نیاز حیاتی گیاه از طریق نور خورشید بوده که از ورای شیشه بطری به آن می‌تابید. بنابراین پدیده فتوسنتز توانست روند عادی خود را ادامه دهد و مواد غذایی مورد نیاز گیاه را بازیافت نماید. محیط بسته درون بطری یک اکوسیستم کاملا مستقل را ایجاد کرد که در آن گیاه با انجام پدیده فتوسنتز، مواد حیاتی را بازیافت می‌کند. چرخه آب نیز یک فرآیند مستقل است. آب داخل بطری توسط ریشه‌های گیاه جذب شده و هنگام تعریق دوباره در فضا آزاد می‌شود. این آب در ته بطری جمع شده و این چرخه از سرگرفته می‌شود. فتوسنتز اکسیژن تولید کرده و هوای داخل بطری را مرطوب می‌کند. رطوبت در درون بطری افزایش یافته و به صورت قطرات آب به ته بطری جاری می‌شود. برگ‌های مرده افتاده و در ته بطری می‌پوسند و دی اکسید کربن مورد نیاز برای فتوسنتز را آزاد کرده و مواد مغذی را که توسط ریشه‌ها جذب می‌شوند، تامین می‌کنند.


با این وصف، همه می‌توانند با انتخاب گیاهی مناسب صاحب یک باغچه کوچک شیشه ­ای شوند. «ترادسکانسیاها» برای این کار بسیار مناسب هستند.

theme