آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » سبز زیست » تالاب انزلی، دریاچه ارومیه ­ای دیگر

تالاب انزلی، دریاچه ارومیه ­ای دیگر

تالاب انزلی، دریاچه ارومیه ­ای دیگر

“خسرو منسومی”

تالاب انزلی یکی از گنجینه های محیط زیست آبزیان دریاچه خزر می­باشد که به صورت نامحسوس در حال مرگ است. متاسفانه اگر نگوئیم مدیریت­های ما، قطع نخاعی است اما گیرنده­ ها وانتقال دهنده­ ها در آن بسیار ضعیف شده است به طوری که بعد از مرگ سهراب به سراغ نوش دارو می­روند. مرگ دریاچه ارومیه نمونه خوبی برای نظریه ماست. هیچ کس مرگ آرام آن را ندید واکنون که کار از کار گذشته است فریاد وامصیبتا سر داده­اند. تبدیل 11 متر عمق آب تالاب به 2 متر! یعنی تالاب درشرف مرگ است. قبل از اینکه به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار شود مسئولین به دادش برسند ورنه باهیچ بودجه­ای احیا نخواهد شد آنچه در پی می آید گزارشی از وضعیت فعلی تالاب است.


تالاب انزلی از جمله زیباترین مناظر آبی استان گیلان بوده که در ساحل جنوب غربی دریای خزر، غرب دلتای سفید رود و در جنوب بندر انزلی گسترده است. این تالاب از غرب به کپور چال و آبکنار و از جنوب به صومعه سرا و بخش­های شهرستان رشت محدود شده است.

تالاب انزلی در قسمت جنوبی بندر انزلی قرار دارد و طول متوسط آن در امتداد شرقی- غربی، 30 کیلومتر و عرض متوسط آن در امتداد شمالی- جنوبی تقریبا 3 کیلومتر و وسعت کنونی آن بیش از 100 کیلومتر مربع است. این تالاب، محل تخم­ریزی آبزیان، و پناهگاه و مأمن پرندگان بومی و مهاجر است. در تالاب، جزایر زیبایی وجود دارد و دو شهر زیبای انزلی و آب­کنار، در ساحل آن قرار دارند. تالاب انزلی حکم تصفیه خانه را برای آب رود­هایی که به دریای خزر می ریزد ایفا می­کند.


در میان ذخایر آبی جهان، تالاب­ها که از آن­ها به عنوان شاهکار خلقت خداوند یاد می­شود به دلیل داشتن پتانسیل های منحصر به فرد و ناشناخته، از جایگاهی ویژه­ای برخوردار هستند. برخی از فواید تالاب­ها به شرح زیر است:

 

  • تالاب­ها مهمترین و حاصلخیزترین اکوسیستم­های طبیعی در کره زمین هستند.
  • تالاب­ها 5 برابر زمین­های حاصلخیز کشاورزی، بازده اقتصادی دارند.
  • ارزش زیست­محیطی تالاب­ها، 10 برابرجنگل­ها و 200 برابر زمین­های زراعی است.
  • تالاب­ها نقش مهمی در جذب سیلاب­ها دارند و جریان تند آن را کاهش می­دهند.
  • تالاب­ها به دلیل داشتن گیاهان مختلف آبزی به عنوان یک پالایشگاه طبیعی عمل می­نماید.
  • وجود مناظر کمیاب و بدیع موجود در تالاب­ها، همواره جذبه خاصی برای علاقه مندان طبیعت دارد.
  • نقش علمی تالاب­ها در زمینه­های مختلف جانور شناسی، گیاه­شناسی و اکولوژی که محققین می­توانند به عنوان آزمایشگاه طبیعی از آنها استفاده نمایند.
  • تالاب­ها، زیستگاه انواع پرندگان مهاجر مانند غاز، قو، چنگر، خوتکا، اردکک، محل تخم­گذاری آبزیان، خرچنگ، قورباغه، زالو،کرم، ماهی و… که ارزش اقتصادی واکولوژیکی ویژه دارند.
  • فراهم کردن محیطی مناسب برای حیات گیاهان خاص مانند لاله تالابی یا نیلوفرآبی سفید و صورتی و….
  • تالاب ها در تنظیم سطح آب­های زیر زمینی در محیط پیرامون نقش دارند. تثبیت هوای مناطق مجاور، جلوگیری از فرسایش بادی نقاط همجوار، بهره­برداری و اشتغال مردم حاشیه تالاب و تامین علوفه دام، و جذب نیتروژن و فسفر موجود در پسآب­های کشاورزی.

 

هر تالابی که خشک می­شود، فرسایش خاک را افزایش می­دهد، تعادل دمای هوا و آب­های زیر زمینی شور و شیرین را بر هم می­زند و باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه­ای می­گردد.


برای دریافت مقاله کامل، شماره 79 باغدار را خریداری نمائید.

theme