آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » دانستنی‌ها » ساخت فیلتر آب از چوب درخت کاج

ساخت فیلتر آب از چوب درخت کاج

ساخت فیلتر آب از چوب درخت کاج

پژوهشگران انستیتو فناوری ماساچوست (ام.آی.تی) خاصیتی را در ساختار درخت کاج کشف کردند که امکان تصفیه آب را فراهم می­کند.

به گزارش “باغدار نیوز” به نقل از “ایرنا”، پژوهشگران ام.آی.تی با بررسی نوعی ماده متخلخل موسوم به آوند چوبی که برای انتقال آب از ریشه به ساقه و سایر اجزای درخت کارایی دارد متوجه شدند که ساختارهای داخلی این آوندها متشکل از لوله­های میکروسکوپی است که از طریق منافذ بسیار ریز با هم ارتباط دارند. این منافذ ریز که با عنوان غشای درونی شناخته می­شوند، امکان انتقال شیره درخت را درون بدنه آن فراهم می­کنند. غشای درونی امکان عبور آب را فراهم می­کند، اما باکتری­ها قادر به عبور از آن نیستند.


در آزمایش­هایی که توسط پژوهشگران انجام شد، مشخص گردید غشای درونی کاج توانایی تصفیه 99 درصد از باکتری های موجود در آب را دارد.

بر اساس این گزارش، فیلتری که با استفاده از یک قطعه چوب زنده کاج به ابعاد 38 میلیمتر ساخته شده باشد، روزانه توانایی فیلتر کردن 4 لیتر آب را دارد. البته با وجود این که چوب کاج قابلیت فیلتر کردن اغلب باکتری­ها را دارد، به دلیل اندازه بسیار کوچک ویروس­ها قادر به فیلتر کردن آن­ها نیست.

گفتنی است چوب برخی از درختان دیگر دارای منافذ بسیار ریزتری است که امکان فیلتر کردن ویروس ها را هم فراهم می کند. با وجود این، ارایه راهکارهای مناسب برای بهره گیری از این قابلیت درختان دیگر، مستلزم تحقیقات بیشتر است. گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Plos One به چاپ رسیده است.


theme