آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » طبیعت و اقلیم » باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

“مهندس پریا خادمی”

باغ ژاپنی نام سبکی خاص از باغ­سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی بهره­برداری می­شود. باغ­های ژاپنی الگوی کوچکی از همه نمود­ها و زیبایی­ های طبیعت هستند و به نوعی می ­توان “تجلی طبیعت” را در آن به نظاره نشست. در واقع به نماد ونشانی از اندیشه ژاپنی، تصویر گر سیر تکاملی آیینی، فرهنگی و هنر این مردم به عنوان یک واحد بزرگ از دیدگا­ههای طبیعی، مذهبی،اسطوره­ شناسی، زیباشناسی و نمادشناشی مردمان این مرز و بوم می پردازد.

نگرش ژاپنی به باغ

سیر تکاملی هنر ژاپنی علاوه بر سنت مردم بومی این کشور، بر گرفته ار هنر باغ ­های چینی و کره ­ای است که مهاجران کره ­ای در زمانی که دین بودا رابه ژاپن آوردند به این کشور معرفی کردند. طراحان باغ و باغبانان در ابتدا کاهنان بودایی بودند. به مرور زمان این هنر به شاعران، نقاشان، استادن مذهب ذن و سرانجام به متخصصان باغبانی  واگذار شد. در باغ ­های ژاپنی، مملوس بودن سه عنصر سنگ، گیاه و آب برای رسیدن به ابدیت و جاودانگی و یگانگی در تمام فصل­ها قابل درک است و حتی در زیر پوشش برف زمستانی نیز در باغ احساس می­شود.


عوامل اثرگذار بر طراحی باغ­های ژاپنی

سبک باغ­سازی در خاور دور (چین و ژاپن) بر مبنا و اصول خاصی بنا شده و قدمت تاریخی آن به 2500 سال قبل از میلاد مسیح (در چین) بر می­ گردد. پرورش گیاهاندارویی و حفظ فضای سبز، برای قرن ­های متمادی، مبنای فکری و منبع الهام علاقمندان به طبیعت بوده است .

افکار فلسفی و مذهبی در طول تاریخ خاور دور به نوعی در هنر نیز نهادینه شده است. آن چنانکه پس از ظهور بودا و آشنائی هنرمندان با عقاید و افکار فلسفی او، طراحان به طبیعت نزدیکتر خود را حس کردند و نمایانگر این حالات در طرح­های تقلیدی آنها از طبیعت می­باشد. یکی از مهم­ترین اصول فرهنگ اصیل ژاپن، عشق به طبیعت و مظاهر آن است. این عشق تا بجایی پیش رفته که بسیاری از نمادهای طبیعی، مقدس و الهی شمرده می­ شوند!

در ژاپن، قدمت باغ­ها همانند بسیاری از فرهنگ­ ها و تمدن ­های دیگر، به نخستین گروه از انسان­هایی می ­رسد که در مکان مشخصی اقامت کرده و نخستین اجتماعات بشری را تشکیل داده ­اند. در ابتدا هدف از ایجاد باغ، بهره ­گیری از مواهب طبیعی و ایجاد محیطی آرامش­ بخش در فضایی کاملاً طبیعی و بکر بود اما با گذشت زمان، انسان با به کارگیری خلاقیت ­های هنری و دستکاری و تغییر محیط، سعی در ایجاد بوستان های زیبا، باشکوه و خیال انگیز داشته است.

برای دریافت مقاله کامل، شماره 80 باغدار را خریداری نمائید.

theme