آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » سبز زیست » باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

باغ ژاپنی، باغی به رنگ طبیعت

“مهندس پریا خادمی”

باغ ژاپنی نام سبکی خاص از باغ­سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی بهره­برداری می­شود. باغ­های ژاپنی الگوی کوچکی از همه نمود­ها و زیبایی­های طبیعت هستند و به نوعی می­توان “تجلی طبیعت” را در آن به نظاره نشست. در واقع به نماد ونشانی از اندیشه ژاپنی، تصویر گر سیر تکاملی آیینی، فرهنگی وهنر این مردم به عنوان یک واحد بزرگ از دیدگا­های طبیعی، مذهبی،اسطوره­شناسی، زیباشناسی ونمادشناشی مردمان این مرز و بوم می پردازد.

نگرش ژاپنی به باغ

سیر تکاملی هنر ژاپنی علاوه بر سنت مردم بومی این کشور، بر گرفته ار هنر باغ­های چینی و کره­ای است که مهاجران کره­ای در زمانی که دین بودا رابه ژاپن آوردند به این کشور معرفی کردند. طراحان باغ و باغبانان در ابتدا کاهنان بودایی بودند. به مرور زمان این هنر به شاعران، نقاشان، استادن مذهب ذن و سرانجام به متخصصان باغبانی  واگذار شد. در باغ­های ژاپنی، مملوس بودن سه عنصر سنگ، گیاه و آب برای رسیدن به ابدیت و جاودانگی و یگانگی در تمام فصل­ها قابل درک است و حتی در زیر پوشش برف زمستانی نیز در باغ احساس می­شود.


عوامل اثرگذار بر طراحی باغ­های ژاپنی

سبک باغ­سازی در خاور دور (چین و ژاپن) بر مبنا و اصول خاصی بنا شده و قدمت تاریخی آن به 2500 سال قبل از میلاد مسیح (در چین) بر می­گردد. پرورش گیاهان دارویی و حفظ فضای سبز، برای قرن­های متمادی، مبنای فکری و منبع الهام علاقمندان به طبیعت بوده است .

افکار فلسفی و مذهبی در طول تاریخ خاور دور به نوعی در هنر نیز نهادینه شده است. آن چنانکه پس از ظهور بودا و آشنائی هنرمندان با عقاید و افکار فلسفی او، طراحان به طبیعت نزدیکتر خود را حس کردند و نمایانگر این حالات در طرح­های تقلیدی آنها از طبیعت می­باشد. یکی از مهم­ترین اصول فرهنگ اصیل ژاپن، عشق به طبیعت و مظاهر آن است. این عشق تا بجایی پیش رفته که بسیاری از نمادهای طبیعی، مقدس و الهی شمرده می­شوند!

در ژاپن، قدمت باغ­ها همانند بسیاری از فرهنگ­ها و تمدن­های دیگر، به نخستین گروه از انسان­هایی می­رسد که در مکان مشخصی اقامت کرده و نخستین اجتماعات بشری را تشکیل داده­اند. در ابتدا هدف از ایجاد باغ، بهره­گیری از مواهب طبیعی و ایجاد محیطی آرامش­بخش در فضایی کاملاً طبیعی و بکر بود اما با گذشت زمان، انسان با به کارگیری خلاقیت­های هنری و دستکاری و تغییر محیط، سعی در ایجاد بوستان های زیبا، باشکوه و خیال انگیز داشته است.


برای دریافت مقاله کامل، شماره 80 باغدار را خریداری نمائید.

theme