آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » دانستنی‌ها » ناسا اولین و بزرگترین گلخانه‌ سبزی را در فضا راه ­اندازی می­کند

ناسا اولین و بزرگترین گلخانه‌ سبزی را در فضا راه ­اندازی می­کند

ناسا اولین و بزرگترین گلخانه‌ سبزی را در فضا راه ­اندازی می­کند

اولین و بزرگترین گلخانه سبزی در فضا توسط ناسا (NASA) احداث و راه اندازی می­شود. این دستگاه رنگارنگ، بزرگترین گلخانهای است که تا به حال بشر برای کاشت گیاه به فضا فرستاده، و قرار است به زودی ره سپار ایستگاه فضایی بین‏المللی شود.

به گزارش “باغدار نیوز” به نقل از “خبر آنلاین”، آخرین طرحی که برای رشد گیاهان در فضا تهیه شده، نسبت به طرح‌های قبلی، کمی زیباتر است. این اتاقک رشد که میتواند جمع شود، توسط شرکت اوربیتال تکنولوجیز (ORBITEC) در ویسکانسین ساخته شده است. کاهوهای داخل آن در “بالشتک‌های گیاهی” مخصوصی در داخل دستگاه کشت می‌شوند. قرار است ناسا این اتاقک و بالشتک‌های گیاهی را با سوار بر موشک اسپیس‌ایکس (که اولین سری پروازهای تجاری بخش خصوصی به فضا است) به ایستگاه فضایی بین ­المللی (ISS) بفرستد. این پرتاب قرار بود روز 14 آوریل (25 فروردین) انجام شود، اما به دلیل نشت هلیوم از موشک، پرتاب آن حداقل تا یک هفته به تعویق افتاده است.


بر خلاف تصور عموم، این اتاقک از پارچه‌های ابریشمی صورتی رنگین‌کمانی ساخته نشده و ظاهر رنگارنگ آن به خاطر کناره‌های آن است که از پلاستیک پلیسه‌دار سفید ساخته شده است. این پلیسه‌دار بودن برای این است که در هنگام سفر بتوان آن را تاکرد و به صورت یک تخته با ضخامت نه چندان زیاد درآورد. وقتی که اتاقک به ایستگاه فضایی رسید، فضانوردان می­توانند آن را باز کرده و استفاده کنند. وقتی اتاقک باز شود، بلندای آن به نیم­متر می‌رسد و گیاهان در داخلش رشد خواهند کرد. همچنین فضانوردان می‌توانند کناره‌های آن را به طور کامل به سمت پایین فشار دهند تا گیاهان خود را مشاهده کنند. این ساختار با LED قرمز، آبی و سبز همراه است. این لامپ‌ها دیواره‌های سفید اتاقک را صورتی نشان می­دهند.

گفتنی است کیهان ­نوردان روسی تاکنون چندین نوع محصول را در ایستگاه فضایی بین­المللی در گلخانه‌هایی با دیواره‌های سفت و سینی‌های قابل تعویض پرورش داده‌اند. این واحد رشد جدید، بزرگ‌ترین دستگاه از نوع خود در فضا خواهد بود، در نتیجه فضانوردان می‌توانند گیاهان بیشتر و بزرگ‌تری را در آن پرورش دهند.


theme