آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » قاصدک » مدیر عامل بانک کشاورزی: اقتصاد مقاومتی نیاز به حرکت بر اساس برنامه دارد

مدیر عامل بانک کشاورزی: اقتصاد مقاومتی نیاز به حرکت بر اساس برنامه دارد

مدیر عامل بانک کشاورزی: اقتصاد مقاومتی نیاز به حرکت بر اساس برنامه دارد

مدیران مسئول نشریات تخصصی بخش کشاورزی، به مناسبت آغاز سال جدید با دکتر محمد طالبی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی دیدار و گفت وگو کردند.

به گزارش “باغدار نیوز”، این دیدار عصر روز یکشنبه بیست و چهارم فروردین ماه برگزار شد و بحث و تبادل درباره مسائل بخش کشاورزی و راهکارهای گسترش تعامل و همکاری در سال جاری مهم­ترین محورهای آن بود. دکتر طالبی در این دیدار، اجرای مطلوب اقتصاد مقاومتی را مستلزم حرکت بر اساس برنامه دانستند و اظهار امیدواری نمودند با توجه به افراد مجربّی که در دولت جدید آمده اند بتوانند از تجربیات گذشته خود استفاده نموده و کار متفاوتی صورت پذیرد.


وی حرکت از روی برنامه را نتیجه ­بخش اعلام کرد و اشاره نمود که در جلسات تصمیم­ گیری دولت، کارهای جدی مطرح شده و تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ می­شود و جلسات حاشیه ­های غیر ضروری ندارد. شاهد مثال ایشان بحث­ های تخصصی در مورد پرورش میگو و انجام کارهای تعریف شده در مزارع و اختصاص بودجه به آنها است. وی از موارد دیگر، خرید 680 میلیارد تومان بذر اصلاح شده را ذکر کرد و آن را گامی موثر و سازنده در ایجاد تحول در بخش کشاورزی تلقی نمود.

مدیر عامل بانک کشاورزی گفت: در واقع اصلاح بذر، محصول شرکت­های دانش بنیان است. ورود ماشین آلات کشاورزی مناسب نیز یکی دیگر از پارامترهای تحول در بخش کشاورزی است که میزان برداشت را زیاد و ضایعات را کمتر می­کند. در حوزه دام هم اتفاقات خوبی دارد می­افتد، انتخاب نژادهای خوب موجب تحول است. به هر حال افق روشنی در پیش رو داریم. وی معتقد است: تولید محصول رقابت ­پذیر در بازار محصولات کشاورزی می­ تواند تأثیر خوبی در اقتصاد مقاومتی داشته باشد. ایشان اظهار داشتند که شرط اصلی رقابت پذیر بودن محصول کشاورزی آن است که مصرف آب کمتری داشته باشد و این کلیدی ترین پارامتر رقابت­پذیری است و این نیز منوط به انتخاب بذر مناسب است. مثلاً در استان فارس برای تولید هر تن گندم 5000 لیتر آب مصرف می­ شود که بسیار بالاست و انتخاب بذر می تواند مصرف را پائین بیاورد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفتند، پرداختن به اقتصاد مقاومتی پای سرمایه ­گذاران را به عرصه اقتصاد باز می­کند. آمارها نشان از این دارد که مصرف کننده به سمت محصولات با کیفیت جذب می­شوند. همچنین، انجام کار علمی با بازده خوب، را مستلزم داشتن صبر و حوصله دانستند. ایشان برای شاهد مثال نیشکر کارون را عنوان کردند که در گذشته به روش سنتی برداشت می­شد اما در حال حاضر، برداشت محصول آن کاملاً مکانیزه است.


دکتر طالبی در پایان، اجرای طرح­های آبخوان ­داری و آبخیز­داری را حائز نقش مهمی در اقتصاد مقاومتی ذکر کردند و افزودند. باید از حرف به عمل جهت پیدا کنیم. وضعیت آب کشور از  استحصال، حفظ،‌ نگهداری و هدایت تا مزرعه باید به شکلی باشد که در اقتصاد مقاومتی نقش خود را بازی کند. بهرحال مدیریت آب یکی از مهمترین مسائل نه تنها بخش کشاورزی بلکه از مسائل جامعه است.

theme