آموزش وردپرس طراحی سایت بدون برنامه نویسی دانلود قالب وردپرس قالب رایگان وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس قالب سارا
خانه » یادداشت سردبیر » نام دگر بهار، لبخند خداست

نام دگر بهار، لبخند خداست

نام دگر بهار، لبخند خداست

دکتر محمودرضا روزبان

دلداده و مست و بی­قراریم همه دردیم، ولی آه نداریم همه

چون ماهی سرخ در میان دل تُنگ        دلواپس دیدار بهاریم همه (امیر آقافرینی)

سخن اول:

بار دیگر بهار از پس کوچه ­های سرد زمستان از راه می‌رسد، فروردین به اسفند سلام خواهد کرد و فصلی نو آغاز می­شود. سالی که گذشت به یکباره در لحظه تحویل سال برایمان مرور خواهد شد و فراز و فرودهایش جلوه­گری خواهد کرد. شاید بهترین حس ممکن برای همه‌ی ما در لحظه‌ی تحویل سال، حس امید به آینده باشد، آری امید…که بدون آن لحظه ­ای زیستن نتوان …

نوروز، میراث کهن ایرانیان، همه­ساله پیام­آور همین امید است که هر چیزی را تغییری است و هر تغییر، سرآغاز تحولی… این داستان را شاید بارها شنیده باشید که گفته­ اند: “پادشاهی درویشی را گفت: جمله­ای گو که در لحظات غم شادم کند و در شادی غمگینم کند! درویش گفت؛ این نیز بگذرد …”.

مصداق عینی این حکایت در بهار تجلی دارد که خود جایگزین فصل سرما است و خود نیز در حال عبور است. پس هر سختی را آسانی و هر آسانی، سختی در پی خواهد داشت. امیدوارم در سال جدید به این قاعده نانوشته خداوند بیشتر توجه کنیم و به فردا امیدوار باشیم:

آیینه ی روزگار لبخند خداست                     آرامش سبزه­زار لبخند خداست

از عطر نگاه باغ­ها دانستم                  نام دگر بهار، لبخند خداست (ایرج زبردست)

سخن دوم:

کارشناسان بخش کشاورزی در سال گذشته، “یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی”، “ورود مکانیزاسیون به عرصه”، “انتقال دانش و علم به مزرعه” و “رفع مشکلات بازار” را اقداماتی برشمرده بودند که در صورت تحقق می‌توانست بخش کشاورزی را دچار تحول اساسی نماید. آنها دلایل زیادی به شرح زیر برای پیشنهادات خود داشتند:

خرد بودن اراضی، شرایطی را به کشاورزان تحمیل می‌کند که آنها نتوانند از ادوات کشاورزی به درستی استفاده کنند و همین امر، قیمت تمام شده کالاهای کشاورزی را بطور قابل توجهی افزایش می­دهد و درآمد کشاورزان را همواره پایین نگه می­دارد. شورای اقتصاد برای سال گذشته،700 میلیارد تومان اعتبار را برای تجمیع اراضی کشاورزی در استان‌های شمالی کشور تصویب کرده بود که در صورت تسری به همه استان­های کشور می­توانست روح تازه­ای به کالبد بی جان بخش کشاورزی بدمد.

کشاورزی کشور ما بیشتر سنتی است و کمتر به مکانیزاسیون یا همان استفاده از انواع ماشین‌آلات کشاورزی روی آورده است. دلیل نخست آن خرد بودن اراضی است که ماشین‌آلات نمی‌توانند در این زمین‌ها کار کنند. از سویی دیگر، کار ماشین‌آلات سنگین در اراضی خرد، توجیه اقتصادی ندارد و نیز اصلاً کشاورز خرده‌پا، توانایی خرید ماشین‌آلات لازم برای کشاورزی را ندارد. به همین دلایل طی سال­های گذشته، کشاورزی کشور کمتر به سمت مکانیزاسیون رفته است. بنابراین پیشنهاد دوم این بود که دولت به موازات یکپارچه‌سازی اراضی، مکانیزاسیون کشاورزی را نیز توسعه دهد. از این رو، تخصیص اعتبار لازم اما ناکافی 600 میلیارد تومانی به امر مکانیزاسیون بخش کشاورزی در سال گذشته، جهت­ گیری صحیحی در بودجه­ریزی محسوب می­شود. اما نکته مهم در این خصوص این است که این اعتبارات بایستی در اختیار تشکل‌های کشاورزی و شرکت‌ها و تعاونی­های سهامی کشاورزی قرار بگیرد در غیر این صورت برای 4.5 میلیون بهره‌بردار کشاورزی به جایی نخواهد رسید.

اگر کشاورزی کشور به علم روز مجهز شود با بهره‌گیری از فناوری­ های پیشرفته می‌تواند تولید این بخش را متحول سازد. استفاده از ارقام پرمحصول مقاوم به تنش­های زیستی و غیر زیستی در محصولات زراعی، باغی و دامی، این بخش را درآمدزا و با اهمیت خواهد کرد. طی سال‌های گذشته اگرچه پژوهشگران کشور در برخی موارد اقدامات خوبی نیز انجام داده‌اند اما متاسفانه در راستای تولید نبوده است، بذوری که کشت می‌شود در مورد چغندر قند 90 درصد وارداتی است و در محصولات صیفی عمدتاً وابسته به واردات هستیم. همچنین نتایج بیشتر کارهای پژوهشی هرگز رنگ مزرعه را به خود نمی­بیند. بنابراین پیشنهاد سوم کارشناسان، روزآمد کردن علوم کشاورزی از طریق تولید علم نافع و ترویج آن با استفاده از روش­های نوین ترویج یافته ­های علمی میان کشاورزان بود.

اما چهارمین پیشنهاد، ساماندهی بازار عرضه محصولات کشاورزی و رفع موانعی همچون ضعف در توزیع و بازاررسانی و نفوذ دلالی و واسطه‌گری در این بخش بود که باعث شده بود دسترنج کشاورزی به قیمت نازل از دست رود و در آن سوی بازار به قیمت چندین برابر به دست مصرف‌کننده برسد. در این میان هم تولید کننده و هم مصرف‌کننده متضرر هستند و سود اصلی را تعداد اندکی دلال می‌برند.

نگاهی گذرا به وضعیت کشاورزی ایران در پایان سال 93، نشان می­دهد که پیشنهادات کارشناسی شده فوق، هنوز هم روی میز است و دولت می­تواند و باید در جهت اجرایی شدن این پیشنهادات، گام­های اساسی تری را در سال جدید شمسی بردارد. انشاء ا…

theme